poniedziałek, 23 stycznia 2012

Robert Lewandowski

- Robert Lewandowski, to mój ulubiony Polski piłkarz. Na pewno inni kibice polskiej reprezentacji też uważają go za najlepszego zawodnika z Polski. Więc postanowiłem wszystkim przybliżyć lekko jego sylwetkę.
- Robert Lewandowski urodził się w Warszawie w 1988 roku, czyli obecnie ma 23 lata.  Wychował się w sportowej rodzinie. Jego ojciec trenował judo i grał w Hutnik warszawa, a jego matka grała w  pierwszoligowym, siatkarskim klubie AZS Warszawa.

Wiosną 2005 roku był piłkarzem Delty Warszawa, występującej w IV lidze. Przed sezon 2005/06 odszedł do trzecioligowych rezerw Legii Warszawa, w których występował tylko jeden sezon.

Latem 2006 roku trafił do Znicza Pruszków, występującego w III lidze. Pruszkowski klub zapłacił za niego 5 tysięcy złotych. W pierwszym sezonie został królem strzelców III ligi, a jego zespół zajął pierwsze miejsce w tabeli, gwarantujące awans do II ligi.

W kolejnym sezonie Lewandowski nadal błyszczał formą i z 21 golami został królem strzelców. Znicz był rewelacją rozgrywek i do końca sezonu walczył o awans do Ekstraklasy. Ostatecznie zajął 5 miejsce, przegrywając z Piastem Gliwice i Arką Gdynia bilansem meczów bezpośrednich.

18 czerwca 2008 został sprzedany za 1,5 miliona złotych do Lecha Poznań. 17 lipca zadebiutował w nowym klubie, w spotkaniu eliminacji do Pucharu UEFA z Khazar Lenkoran. Wszedł na boisko w drugiej połowie, a w 76. minucie zdobył bramkę na wagę trzech punktów.

8 sierpnia 2008 zagrał w pierwszym meczu w Ekstraklasie. Na murawie pojawił się w 63. minucie meczu z GKS-em Bełchatów, a 4 minuty później strzelił gola. 10 września 2008 zadebiutował w reprezentacji Polski. W spotkaniu z San Marino w 59. minucie zastąpił Marka Saganowskiego i 8 minut później trafił do siatki.

W swoim pierwszym sezonie w poznańskim klubie zdobył Puchar Polski. 19 maja 2009 wystąpił w finałowym meczu przeciwko Ruchowi Chorzów. Kolejny sezon rozpoczął od zdobycia Superpucharu Polski. 25 lipca 2009 Lech pokonał pokonał po rzutach karnych Wisłę Kraków. W regulaminowym czasie gry był remis 1:1, a Lewandowski strzelił gola w 9. minucie.

Oprócz Superpucharu Polski w sezonie 2009/10 zdobył Mistrzostwo Polski oraz został królem strzelców Ekstraklasy, trafiając do siatki 18 razy. Po zakończeniu rozgrywek do swojego zespołu chcieli go ściągnąć przedstawiciele m. in. Genoi i Blackburn Rovers.

Ostatecznie 11 czerwca 2010 roku podpisał 4-letni kontrakt z Borussią Dortmund. Niemiecki klub zapłacił za Polaka 4,5 miliona euro. 4 lipca zadebiutował w Borussii w sparingowym meczu z Horder SC i od razu zdobył 3 bramki. 13 lipca w sparingu z Sportfreunde Lotte strzelił efektownego gola przewrotką.
22 sierpnia 2010 roku zadebiutował w Bundeslidze w przegranym spotkaniu z Bayerem Leverkusen. 19 września strzelił swoją pierwszą bramkę w lidze niemieckiej. Polak pokonał bramkarza w wygranym 3:0 meczu z Schalke. W sezonie 2010/11 zdobył z Borussią Dortmund mistrzostwo Niemiec.